Combined ShapeSlice 1Slice 1icon-phone

Jižní a Severní Savo

Blyštivá jezera, národní parky a finská sauna. Finové jsou známí tím, že si dokážou zpříjemnit i velice sychravé dny návštěvou sauny či popíjením alkoholického nápoje sahti.
Blyštivá jezera, národní parky a finská sauna. Finové jsou známí tím, že si dokážou zpříjemnit i velice sychravé dny návštěvou sauny či popíjením alkoholického nápoje sahti.

Přestože ve Finsku panuje obvykle sychravé a pošmourné počasí, přes léto se zde dočkáte slunných dnů, které jsou provázeny příjemnými teplotami a téměř nikdy nezapadajícím sluncem. To ale neznamená, že se zde netráví čas tak, jak je v této skandinávské zemi zvykem – v sauně u jezera a s nápojem sahti v ruce. Zní vám to jako sen? V tom případě je pro vás dovolená na hausbótu v zemi tisíců jezer jako stvořená.

Scenérie, na které jsou Finové právem hrdí

V málo které evropské zemi máte možnost zakotvení hausbótu na břehu křišťálového jezera přímo u dřevěné chatičky, která v sobě ukrývá opravdový poklad – vyhřátou saunu. Relaxaci v teple střídá svlažení v osvěžující vodě v jezeře, a to za přítomnosti výhledů, které vám vyrazí dech. Plavit se po finských vodách je jednoduše snové.

Kromě alkoholického nápoje sahti, které je vyráběno z droždí, chmele, jalovce, žitného a ječmenného sladu, vás místní restaurace pohostí také výborným uzeným sobím masem, které během vaší cesty nesmíte vynechat. Odpočinek na břehu jezera můžete střídat s vodními sporty, kterým Finové za příznivého počasí rádi holdují.

Co vás čeká

Klenotem regionu je bezesporu Saimaa See, největší jezero na finském území ležící na jihovýchodě země. Jezero je kanály propojené s dalšími jezery v okolí, v oblasti tak najdete velkou soustavu jezer, kterou můžete křížem krážem vaším hausbótem proplout.

Region se navíc pyšní i dvěma národními parky, které můžete zpoza kormidla, ale i s pohorami na nohou pečlivě prozkoumat. Jejich charakter je rozdílný – zatímco národní park Linnansaari je domovem pro mnoho ohrožených živočišných druhů a chlubí se člověkem téměř nedotknutou přírodou, národní park Koli je významný z hlediska uchovávání specifické finské agrikultury.

Jedinečná síť jezer propojená kanály je kromě vodní turistiky významná také díky lodní dopravě, které je s regionem neodmyslitelně spojená. Voroplavba má ve Finsku dlouholetou tradici, a i dnes se v určitých částech oblasti plaví lodě s ohromnými náklady dřeva, papíru a kovu.

Vaše dobrodružství začne ve městě Savonlinna, kde leží naše základna a kde můžete prozkoumat místní hrad se třemi věžemi. Poté se vydejte vstříc nádherné přírodě, ale také zajímavým městům, jako je například Lappeenranta, Joensuú nebo Imatra.

Jižní a Severní Savo, mapa

Užitečné informace

  • Dostupné jsou čtyři trasy, které jsou navržené na týdenní a dvoutýdenní plavbu.
  • Vybrat si můžete okružní trasu nebo variantu tam a zpět.
  • K dispozici je i plavba bez nutnosti průplavu přes zdymadla.

 

Potřebujete vědět dostupnost hausbótu v daný termín, poradit  trasu či kterou destinaci si zvolit? ZAVOLEJTE NÁM na +420 730 848 736. Zodpovíme vám dotazy a zjistíme dostupnost ve vámi zvolených termínech.

Kontaktovat nás můžete také po e-mailu petra.boskova(zavináč)hausboty.cz, nebo zašlete nezávaznou poptávku přes náš formulář.

Savonlinna – Linnansaari – Varkaus – Leppävirta – Kuopio – Varistaipale – Oravi - Savonlinna

Délka výletu:
7 dní | 340 km
Typ plavby:
Okružní trasa
Počet zdymadel:
6

Startovním bodem Vaší dovolené na lodi bude město Savonlinna, jehož populace čítá zhruba 35 tisíc obyvatel. V Savonlinně navštivte místní hrad se třemi věžemi. Ze Savonlinny se vydejte vstříc úchvatné panenské přírodě Národního parku Linnansaari.

Detail Nezávazně rezervovat

Savonlinna – Oravi – Helnävesi – Karvio – Varistaipale – Monestery – Oravi – Linnansaari – Porosalmi

Délka výletu:
7 dní | 280 km
Typ plavby:
Tam a zpět
Počet zdymadel:
10

Vaše severské putování začne na základně ve městě Savonlinna, které se nachází v jihovýchodní části Finska, a to přímo v srdci regionu nazývaného Lakeland.

Detail Nezávazně rezervovat

Savonlinna – Oravi – Joensuu – Pierlis river – Koli – Nurmes – Joensuu - Savonlinna

Délka výletu:
14 dní | 540 km
Typ plavby:
Tam a zpět
Počet zdymadel:
3

Vaše 14 denní severské dobrodružství započne na základně ve městě Savonlinna a bude pokračovat směrem na městečko Oravi, které se nachází na břehu jezera Haukivesi.

Detail Nezávazně rezervovat

Savonlinna – Sulkava – Puumala – Ristiina – Lappeenranta – Imatra – Puumala – Punkaharju - Savonlinn

Délka výletu:
14 dní | 520 km
Typ plavby:
Okružní trasa
Počet zdymadel:
0

Ze Savonlinny nacházející se na břehu jezera Saimaa se vydejte směrem na západ do Sulkavy, městečka s téměř tří tisícovou populací. Obdivujte zde místní skanzen, roubené kostelíky a panenskou přírodu.

Detail Nezávazně rezervovat

Sledujte nás