Combined ShapeSlice 1Slice 1icon-phone

Frísko: klidná plavební oblast pro začátečníky i pokročilé

Většina turistů putujících do Nizozemí volí za hlavní bod návštěvy Amsterdam. Přestože je prohlídka hlavního města bezesporu nezapomenutelným zážitkem, malá země na pobřeží Severního moře nabízí i další možnosti, jak strávit dovolenou...
Většina turistů putujících do Nizozemí volí za hlavní bod návštěvy Amsterdam. Přestože je prohlídka hlavního města bezesporu nezapomenutelným zážitkem, malá země na pobřeží Severního moře nabízí i další možnosti, jak strávit dovolenou...

Většina turistů putujících do Nizozemí volí za hlavní bod návštěvy Amsterdam. Přestože je prohlídka hlavního města bezesporu nezapomenutelným zážitkem, malá země na pobřeží Severního moře nabízí i další možnosti, jak strávit dovolenou. Především pro ty z vás, kteří dají přednost klidným vesničkám před rušnými městy bude jako na míru šitá plavba v severní a zároveň největší provincii Nizozemska – Frísku.

Unikátní přírodu doplňuje specifická kultura

Pokud se rozhodnete prozkoumat severní část Nizozemí, nemusíte se bát, že byste přišli o klasické zážitky, které země nabízí. Právě naopak. Ve Frísku najdete turismem neposkvrněné vesnice i příjemná města, kterým dominují větrné mlýny a kde místní ještě pořád nosí dřeváky. Provincie je pozůstatkem legendární říše zvané Frísie a její obyvatelé dodnes mluví vlastním jazykem. Hlavním městem regionu je Leeuwarden, kde se mimo jiné narodila i slavná agentka Mata Hari. Za návštěvu ale stojí i další města – Heeg jakožto bývalé centrum obchodu s úhoři, nejmenší město provincie Sloten nebo staré obchodní místo Hindeloopen. Pokud vaše srdce prahne spíše po přírodě, i v tomto směru vám Frísko udělá radost. V oblasti se totiž nacházejí tři národní parky. Minout byste určitě neměli National Park De Alde Feanen, který je možné proplout, a národní park se sladkovodním jezerem Lauwersmeer, který vás uchvátí krásnými orchidejemi.

 

 

„Úžasné po všech stránkách. Loď téměř nová, vše fungovalo, majitelé vstřícní a milí. Velmi vám všem děkuji. Zatím nejlepší půjčka ze všech lodí v minulosti, které navíc byli dražší. Snad jen to počasí mohlo být lepší, ale užili jsme si to i v dešti a větrnu. Závěrem nádhera a všem doporučuji, Veldman Yacht Charter a paní Boškovou.“

Z recenze pana Vandase, našeho klienta

Západofríské ostrovy lákají na faunu a flóru

Jedním z hlavních turistických lákadel Fríska je souostroví, které lemuje pobřeží pevniny. Takzvané Západofríské ostrovy tvoří několik písečnými dunami posetých ostrůvků, které díky rovnému povrchu vybízí k prozkoumání ze sedla kola nebo koně. Mezi nejoblíbenější destinace patří ostrovy Texel a Schiermonnkoog, na kterých se nacházejí významné národní parky. Nejnavštěvovanějším ostrovem je ale Ameland, který je také přezdíván jako „diamant mezi Frískými ostrovy“. Všechny cestovatele mířící do oblasti potěší především pestrá ostrovní flóra a fauna. Kromě nespočtu druhů ptáků zde můžete spatřit také roztomilé tuleně, kteří během odlivu odpočívají, zatímco během přílivu vyrážejí na lov ryb.

Frisko
 

Krajina stvořená pro dovolenou na lodi

Okoli_amsterdamu.pngStejně jako ostatní regiony Nizozemí, i Frísko je doslova protkané sladkovodními kanály, které vybízí k dovolené na vodě. Tamější plavební oblast je natolik rozmanitá, že uspokojí všechny milovníky rekreační plavby, a to jak ty zkušené, tak ty, kteří s kormidlováním teprve začínají. Kromě nádherné krajiny, která kanály obklopuje, je region velice dobře připraven na návštěvníky s lodí. Nabízí hustou síť míst, kde je možné plavidlo vyvázat, stejně jako nepřebernou nabídku vybavených marín. Nezbývá než vybrat hausbót, který bude přesně vyhovovat vašim potřebám, zvolit trasu a vyrazit do krajiny, která vás uchvátí poetickými vesnicemi a rozlehlými přírodními rezervacemi.
 

 

„ Vše v naprostém pořádku, včetně servisu na trase, kdy byla povolena plynová páka. Opravena ve Sneeku během pár desítek minut. Pro začátečníka bych rozhodně doporučil model lodi s předním i zadním propelerem. Bez zadního propeleru jsou manévry v marinách velmi obtížné a za celý týden jsem kolmé stání v marinách raději nepoužíval. “

Z recenze pana Tovara, našeho klienta

Jedenáct fríských měst

Naše fríské dobrodružství s názvem „Jedenáct fríských měst“ započne v Koudumu, fríském městečku nacházejícím se na jiho-západě provincie. Z Koudumu doporučujeme trasu Koudum - Hindeloopen – Stavoren – Sloten – Sneek – Leeuwarden – Dokkum (nejsevernější bod trasy) – Franeker – Harlingen – Bolsward  - Koudum.

 

Je jen na Vás, která městečka se rozhodnete navštívit a která si pro změnu necháte ujít. My Vám přinášíme ochutnávku toho nejlepšího z každého z nich. I okolní města a vesničky, které přímo nepatří mezi tzv. Jedenáct měst, stojí za návštěvu. Vždyť nechat si ujít kupříkladu takový Lemmer, jedno z nejdůležitějších měst vodních sportů, by byl hřích.

Frísko plavební vzdálenosti

Máte další otázky? Využijte prosím e-mail hana.fialova(zavináč)hausboty.cz nebo nám zavolejte na číslo +420 730 188 100.

Sledujte nás