Combined ShapeSlice 1Slice 1icon-phone

Kam do zahraničí jako první?

V České republice hlásíme obsazenost lodí z 95 %. Všechny prázdninové termíny jsou skoro fuč. Co se ale podívat kousek za hranice? Jezerní oblasti v Polsku a Německu stojí za návštěvu.
V České republice hlásíme obsazenost lodí z 95 %. Všechny prázdninové termíny jsou skoro fuč. Co se ale podívat kousek za hranice? Jezerní oblasti v Polsku a Německu stojí za návštěvu.

Státní hranice se sousedními státy by se měly plně otevřít v červenci (Tomáš Petříček, MZ, 2.5.2020). Bohužel v České republice už moc možností na vyplutí na hausbótu v létě není. Hlásíme 95% obsazenost. Kapacity v zahraničí jsou však mnohem větší. Podle dostupných infomací a předpovědí se zdá, že bezpečné termíny na vyplutí jsou na konci srpna a v září.

Pojďme se tedy podívat, jak vypadá situace u našich nejbližších sousedů - v Německu a Polsku. Tamní jezerní oblasti jsou rájem pro rybáře, vodní sporty i odpočinek. Panenská příroda, koupání v čistých jezerech. Uvidíte, že dovolenou v německém Meklenbursku nebo na Mazurských jezerech v Polsku bude milovat každý člen posádky.

Zámek Schwerin v německém Meklenbursku

Jak je na tom Německo

Německo uvolňuje další opatření. Otevírají se obchody, rozšiřují se možnosti osobního kontaktu. Sportování je možné pod širým nebem. 6. května se na tom dohodla kancléřka Angela Merkelová s ministerskými předsedy německých spolkových zemí. V Německu zákaz vycestování není. Pravidla se však liší v rámci jednotlivých spolkových zemí. Zatím není možné do Německa přicestovat (nemáte-li potřebná potvrzení). Situaci s cestováním by měly zlepšit dvoustranné dohody mezi státy. Heiko Maas, německý ministr zahraničí, by rád otevřel hranice co nejdříve.

Jakkoli zní slovní spojení „dovolená v Německu“ antisexy, věřte, že plavební oblasti našeho severozápadního souseda se mohou rovnat s vyhlášenými regiony ve Francii nebo Nizozemí. Meklenbursko je oblíbenou destinací pro ty, kteří mají rádi panenskou přírodu, ze které mohou jednoduše prchnout do malebných historických městeček. Objevíte zde pestrý koberec složený z jezer, lesů a luk. Jezero Müritz je největší v Německu a je součástí stejnojmenného národního parku Müritz.

Mazurská jezera, jezero Kisajno v Giżycku

Uvolňování hranic v Polsku?

V Polsku jsou nyní postupně uvolňována opatření podobně jako v ČR. Uzavřené podniky už obnovily nebo obnovují výrobu. Státní hranice ale zůstávají uzavřeny. Pokud se občané vrátí ze zahraničí, čeká je povinná 14denní karanténa. K obnovení ekonomického života v Polsku by mělo dojít už na začáku července.

Milovníci přírody a dovolené uprostřed poklidné krajiny nejraději vyrážejí na polská Mazurská jezera. Na 25 velkých jezer propojených kanály, řekami a zátokami nabízí všechno, co si nadšenec do lodí může přát. Obytné říční lodě jsou tak pro Poláky neodmyslitelnou součástí životního stylu. Přesto je tento kraj pro české kapitány stále poměrně neznámým. Využijte blízkosti Polska a vydejte se na dovolenou na hausbót do jeho severní části, která vás překvapí panenskou přírodou, bohatým folklórem, historií a pestrostí, kterou jinde v Evropě nenajdete.

Děti skákají z lodi do jezera.

Doporučení

Pokud už máte rezervaci lodi, nejspíš jsme vás kontaktovali s nabídkou přesunutí dovolené na jiný termín. Jestli ale vyčkáváte, co závěr sezóny přinese a jestli bude vůbec možnost cestovat, nečekejte dlouho.

Jedno je jisté - letošní podzimní sezóna bude nejchudší na počet dostupných last minute pronájmů hausbótů. A pokud by nebyla možnost do dané lokality vycestovat, budeme se snažit my i charterová společnost udělat vše pro to, abyste o své peníze nebo dovolenou nepřišli. Slibujeme.

5 důvodů, proč si rezervovat dovolenou na pozdní léto:

  1. Pouze nyní jsou tak výhodné podmínky pro objednání, které se již nebudou opakovat.
  2. Buďte mezi prvními, ať máte z čeho vybírat 😉
  3. Cena podzimních pronájmů je velice podobná jarním cenám.
  4. Využijte volný čas doma k výběru lodi a plavby. Odvedete mysl od běžných denních problémů.
  5. Dovolená na lodi je individuální - na lodi jste pouze vy a vaše posádka. Máte obrovskou flexibilitu: můžete plout kamkoliv, zdržovat se v oblastech bez lidí a pokud jedete autem, nikdo vám let nezruší.

Troufáme si říct, že rezervace dovolené na hausbótu je bezpečná. O svou dovolenou nepřijdete. Pokud by i na dále přetrvával zákaz vycestování, bude vám nabídnut nový termín vyplutí v příštím roce - bez poplatků za přesouvání rezervací. 

Potřebujete poradit s výběrem lodi nebo destinace? Kontaktujte nás prosím prostřednictvím chatu tady na webové stránce nebo po e-mailu hana.fialova(zavináč)hausboty.cz.

Sledujte nás