Combined ShapeSlice 1Slice 1icon-phone

Mazury: pestrý kraj plný unikátů

Varmijsko-mazurské vojvodství z velké části sousedí s Kaliningradskou částí Ruska. Celkově se na tomto území vystřídalo ve své vládě mnoho národů a etnik, je tedy velmi pestré a má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout.

Varmijsko-mazurské vojvodství z velké části sousedí s Kaliningradskou částí Ruska. Celkově se na tomto území vystřídalo ve své vládě mnoho národů a etnik, je tedy velmi pestré a má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout.

Pokud budete chtít navštívit všechna ramena zdejších vodních cest, počítejte s plavbou dlouhou více než 300 km, i tak Vám ale některá nádherná zákoutí zůstanou skryta. Podobný krajinný ráz byste v Evropě asi hledali marně, možná snad ve Skandinávii. Není také divu, vždyť právě skandinávský pevninský ledovec může za zdejší nádhernou přírodu. 45 jezer je důsledně propojeno dvanáctkou kanálů, které z Mazurských jezer dělají osobitý region.

Nejoblíbenější jezera nacházející se v severní části oblasti jsou kupříkladu Mamry, Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty a Dobskie. V samotném středu Mazurských jezer naleznete jezero Niegocin. Více na jih se pak nachází jezero Tałty, Łuknajno, Śniardwy či Mikołajské jezero.

Ochrana přírody

Na území tohoto regionu se nachází 8 přírodních parků a 102 přírodních rezervací. Více než polovina území je vyhrazena chráněným oblastem. Není tedy divu, že se oblast Velkých mazurských jezer dostala do užšího výběru soutěže o Nových sedm divů přírody. Ve volné přírodě zde lze spatřit bobra, hranostaje, čápa a též zpětně vyšlechtěné plemeno divokého koně, tito koně bývají nazýváni Tarpani. Hojně se zde vyskytuje i jinak velmi vzácná želva bahenní.

Mazury.jpeg

Operace Valkýra a bunkry

Mazury-Valkyra_vlci-udoli.jpegUprostřed hlubokých lesů Mazurských jezer se nacházel hlavní stan Adolfa Hitlera, toto „město“ v lese je tvořeno více než dvěma stovkami budov. Právě zde, nedaleko města Ketrzyn, byl uskutečněn neúspěšný atentát na Adolfa Hitlera. Ve Vlčím doupěti, jak je hlavní stan nazýván, strávil Hitler dohromady více než 800 dní. Dodnes Vás bude z pohledu na betonové město mrazit. Zdejší budovy mají až 8 metrů tlusté zdi. Komplex byl navíc chráněn minovým polem. Najdete zde i vlastní letiště. Vlčí doupě každoročně navštíví tisíce turistů, kterým je zpřístupněno již více než půl století.

Další komplex vojenských bunkrů, které nesly označení Anna, naleznete u městečka Mamerki ležícího na břehu jezera Mamry. Zbytky bunkrů uvidíte také, pokud navštívíte město Wilkasy.

Mazurský kanál

V Západní zátoce jezera Mamry se nachází dosud nedokončené vodní dílo – Mazurský kanál, jehož stavba započala na začátku 20. století v Mamerkách a pokračovala v různých etapách až do II. světové války. Po II. světové válce však nikdo nejevil o tuto 52 km dlouhou vodní cestu zájem, a tak nebyla nikdy dokončena. Některá zdymadla, z nichž je většina nedokončená, jsou zdobena siluetami nacistické orlice. Počítalo se s tím, že toto vodní dílo bude propojením Mazurských jezer a Baltského moře, k tomu však nikdy nedošlo.

   

 

Gizycko

Údajně tajemné město Gizycko leží mezi jezery Niegocin a Kisajno. Jedná se také o největší město v oblasti. V Gizycku se nachází další turisty velmi vyhledávané místo  – pevnost Boyen. Dalším lákadlem je zajisté otočný most přes Łuczańský kanál – technický unikát. Jedná se o jeden ze dvou otočných mostů svého druhu na našem kontinentu. Zavítejte také na hrad Loetzen, který byl postaven křižáky již ve 14. století. Dnes dochází k jeho postupné rekonstrukci.

Ráj jachtařů a rybářů

mazury_ryby.jpegJachting, rybolov, jízda na kánoi či surfing - to vše zde můžete provozovat.

  • TIP: Velmi oblíbenou aktivitou je například jízda na „paddleboardu“. Pokud jej doma nemáte, rádi Vám jej pro Vaši dovolenou zapůjčíme za skvělou cenu z naší půjčovny. 

Samotné koupání je taky skvělou aktivitou, většina jezer má pozvolný vstup dovody a písčité dno. Koupání v jezerech je tedy vhodné pro všechny věkové kategorie. Pokud budete chtít zkusit své rybářské štěstí, tak vězte, že na každé jezero je zapotřebí zvláštní povolenky, tu ale zakoupíte téměř v každém přístavu. Jestliže Vám ale štěstí nebude nakloněno, tak téměř vždy seženete nějakou tu čerstvou rybu, a to jak v restauraci, tak i v pouličních smažírnách.

   
 

Jantarová komnata

Polsko.jpgNa jaře roku 2016 se začalo proslýchat, že by se legendární nezvěstný nacistický poklad, Jantarová komnata, mohl nacházet právě v jednom z výše zmiňovaných mazurských bunkrů. Již v minulosti se zde mnoho hledačů pokladu pokoušelo najít poklad, jehož hodnota je vyčíslena zhruba na dvanáct miliard Kč, avšak prý kvůli nedokonalému technickému vybavení neuspěli.

Kdo ví, třeba se i na Vás náhodou usměje štěstí a narazíte na komnatu, jež byla Němci ukradena z Petrohradu. Jelikož byly cennosti z Jantarové komnaty rozebrány a uchovávány v Kaliningradu, který je od Mazurských jezer vzdálen zhruba 100 km, nebyla by to až taková náhoda.

Ale pozor! Náhodní hledači pokladů prý nebudou v oblasti tolerováni :-)

Není v našich silách vyjmenovat veškeré zajímavosti tohoto nádherného polského regionu. Za zmínku ale zajisté stojí i tzv. Pohanské kupy vyčnívající z vody jezera Dargin. S kupami jsou spojené četné legendy. Některé z nich líčí kruté obřady starých Prusů. V malebné vesničce Sztynort můžete navštívit palác rodu Lehndorffů, jehož poslední představitel byl jedním z organizátorů spiknutí pro Hitlerovi, za to byl uvězněn a popraven. Město Ryn ležící u stejnojmenného jezera se pyšní hradem, který založili ve 14. století němečtí rytíři. V jižní části Mazurských jezer navštivte ráj všech jachtařů – město Mikolajki.

Nejlepším parťákem v poznávání Varmijsko-Mazurského regionu je určitě loď. Při plavbě lodí lze navštívit všechna výše zmíněná místa, po souši tak urazíte minimální vzdálenosti. Tak vyrazte za poznáním tohoto pohodového kraje a možná budete moci již brzy náš výčet zajímavostí doplnit!

   

Vyplout na křišťálové vody Mazurských jezer můžete jak na hausbótech, na které není zapotřebí žádných zkušeností ani licence, tak i na luxusních plachetnicích našeho partnera Ahoj Czarter, který se může pochlubit nejnovější flotilou. Takže pokud jste držitelem kapitánského průkazu byl by hřích nevyužít zdejšího větru!

Potřebujete poradit s výběrem lodi nebo destinace? Kontaktujte nás prosím prostřednictvím chatu tady na webové stránce nebo po e-mailu hana.fialova(zavináč)hausboty.cz.

Sledujte nás