Combined ShapeSlice 1Slice 1icon-phone

Plavba krajem vína a dijonské hořčice!

O vodní toky v Burgundsku není nouze. Stejně tak tu téměř na každém kroku narazíte na vinice. Nově se tomuto regionu, ve kterém se snoubí venkovská krása Francie s podnebím příhodným pro pěstování vinné révy, říká Bourgogne-Franche-Comté.

O vodní toky v Burgundsku není nouze. Stejně tak tu téměř na každém kroku narazíte na vinice. Nově se tomuto regionu, ve kterém se snoubí venkovská krása Francie s podnebím příhodným pro pěstování vinné révy, říká Bourgogne-Franche-Comté.

Zveme Vás k objevování rozmanitosti francouzských vín a kde jinde začít než právě v Burgundsku. Relax na hausbótu se skvěle kombinuje s ochutnávkami vín a s poznáváním toho pravého francouzského venkova. Pro Francouze je venkov něčím mýtickým, něčím, kam jezdí za odpočinkem a čeho si velmi váží. Proto neváhejte a vyplujte!

S nadsázkou by se dalo tvrdit, že téměř každá burgundská obec má svou odrůdu vína a každý Burgunďan má svou vinici. Vinice se zde dědí z otce na syna a jsou rodinným klenotem. V tomto regionu se lidé rádi baví a setkávají. Nic jiného jim během tohoto veselí nevykouzlí lepší atmosféru než právě sklenka vína. Tuto atmosféru můžete zažít také! Nikde jinde si neváží svatého Vincenta tak, jako právě tady. Ptáte-li se proč, odpovědí by Vám mohl být fakt, že svatý Vincent je patronem všech vinařů. Z oslav dne svatého Vincenta se během času vyvinul jeden z předních vinařských festivalů ve Francii.

Burgundsko je dnes již bývalý Francouzský region skládající se z několika departementů, a to z Yonne, Côte-d'Or, Nièvre a Saône-et-Loire. Jak již názvy departementů napovídají, o vodní toky zde nouze nebude. Stejně tak tu téměř na každém kroku narazíte na vinice. Nově se tomuto regionu, ve kterém se snoubí venkovská krása Francie s podnebím příhodným pro pěstování vinné révy, říká Bourgogne-Franche-Comté. Franche-Comté obohatilo nově vzniklý region o departementy Jura, Doubs, Haute-Saône a Territoire de Belfort.

             

Bourgogne-Franche-Comté patří od nepaměti k vinařské elitě Francie, někteří vinaři jej dokonce nazývají tím nejprestižnějším vinařským regionem vůbec. Burgundská vína se vyrábí převážně z odrůd Pinot Noir a Chardonnay. Některá vína nesou označení přímo po vesničkách, ze kterých pochází. Jmenujme alespoň Pommard či Volney. Vinařství k Burgundsku prostě patří, vždyť první vinná réva zde byla zasazena již Kelty.

Mezi nejvýznamnější vinařské podoblasti Burgundska patří:

Chablis

Tuto podoblast bychom našli poblíž toku řeky Yonne, jedná se o nejsevernější vinařskou podoblast Burgundska. Sklenku suchého bílého si můžete dopřát kupříkladu v Auxerre a kochat se při tom pohledem na majestátní gotickou katedrálu.

Jestliže jste milovníky bílého vína ze svahů podoblasti Chablis, tak neváhejte a vyplujte mu vstříc například z Coulanges, které je srdcem oblasti čtveřice známých vinic, jejichž názvy jsou Auxerrois, Tonnerois, Vézelien a Jovinian. Další základny, ze kterých je možné vyrazit za ochutnávkami bugundského jsou Joigny, Corbigny, Migennes, Tannay či Chatillon sur Loire. Z poslední zmiňované vyplujte za vínem Pouilly a Sancerre.

Côte de Beaune

Côte de Beaune se rozkládá mezi městy Dijon, Dole a Beaune. Samotné Beaune sice neleží na žádné vodní cestě, ale určitě se vyplatí se sem během Vaší dovolené na řece Saoně vypravit. Jedná se totiž o středisko vinařské oblasti Côte d´Or (Côte Nuit a Beaune) a nádherné středověké město. Hlavní turistickou atrakcí je starý chudobinec s nemocnicí.

Côte d´Or, neboli Zlaté svahy, můžete navštívit, pokud si půjčíte loď z Pontailler sur Saone.

Côte de Nuits

Tuto podoblast navštívíte, pokud pojedete na jih od Dijonu. Na své si zde přijdou především milovníci kvalitního červeného vína. Vyplujte například ze St. Jean de Losne či Dole.

Côte Chalonnaise

Na dolním toku řeky Saony si pochutnáte jak na červených, tak i na bílých vínech té nejvyšší kvality. Centrem této podoblasti je Chalon-sur-Saône, nádherné středověké město s hrázděnými domy. Vína z těchto svahů můžete ochutnávat také při plavbě na Canal du Centre, kupříkladu ze základny St. Léger.

Mâconnais

Město Mâcon ležící na západním břehu řeky Saony a jeho okolí ať navštíví všichni milovníci dobrého červeného vína.

Chalonnaise a Mâconnais poznávejte ze základen Louhans či Branges.

Beaujolais

Tato podoblast je nejjižnější z burgundských podoblastí. Místní víno má lehce nafialovělou barvu a začíná se prodávat na den Beaujolais, tedy na třetí čtvrtek v listopadu. Toto víno Vás zajisté okouzlí svým ovocným buketem.

Hodně zábavy při plavbě a degustaci!    

Canal du Nivernais mapa

Sledujte nás