Combined ShapeSlice 1Slice 1icon-phone

Jak to celé funguje

Vítejte na palubě! Objevte krásné kouty Evropy z neobvyklé perspektivy — z paluby obytné říční lodě neboli hausbótu. Čeká na vás jedinečný zážitek ve formě poklidné plavby po rozlehlých řekách, jezerech a kanálech.
Vítejte na palubě! Objevte krásné kouty Evropy z neobvyklé perspektivy — z paluby obytné říční lodě neboli hausbótu. Čeká na vás jedinečný zážitek ve formě poklidné plavby po rozlehlých řekách, jezerech a kanálech.

Co čekat od dovolené na hausbótu?

  • Nejrychlejší způsob, jak zvolnit životní tempo.
  • Pestrý kaleidoskop nezapomenutelných zážitků a aktivit.
  • Vzpomínky, které stmelí dvojici, rodinu i skupinu přátel.
  • Zkušenosti spojené s řízením lodi, aniž byste potřebovali licenci nebo dřívější praxi.
  • Program přesně podle vašich preferencí (rybaření, poznávání historie, návštěvy vinic, objevování nových kuchyní, cyklistika a mnoho dalšího).

Pronájem lodi bez kapitánské licence (průkazu způsobilosti)

Francie: Lodě se zde pronajímají i lidem bez průkazu způsobilosti k řízení plavidla. Před tím, než se na plavbu vydáte, budete v přístavu krátce proškoleni o pravidlech lodní dopravy a používání a údržbě lodi. Poté obdržíte povolení k řízení hausbótu na dobu vašeho pronájmu.

Nizozemsko a Irsko: Oprávnění se nevyžaduje.

Německo: Ve spolkových zemích Mecklenburg a Brandenburg je možné plout bez kapitánské licence. V Berlíně a Potsdammu se vyžaduje oprávnění — průkaz vůdce malého plavidla. Rovněž pro úsek Saarbrücken Apach (FR) se vyžaduje oprávnění.

V případě pronájmu hausbótu v dalších zemí vás o nutnosti kapitánské licence budeme informovat.

Informace k plavebnímu provozu

Co je obsaženo v ceně pronájmu?

Pronájem lodi včetně potřebného vybavení (konkrétní položky najdete v inventárním listu), plná plynová nádoba (13 kg), úvodní instruktáž k obsluze a řízení lodi, servis při nehodě po celou dobu plavby (během otvíracích hodin), kapitánská knížka, pojištění lodi, pojištění proti ztrátě.

Co není obsaženo v ceně pronájmu?

Strava, doprava na místo, pohonné hmoty, plyn a mazací oleje spojené s provozem lodi, říční mapa, pojištění proti zrušení cesty (nepovinné), příplatek za jednosměrnou plavbu a další doplňkové volitelné služby.

Říční mapu v některých destinacích dostanete od nás k objednání lodi zdarma.

Rezervace a platba zálohy

Po výběru vhodné lodi obdržíte po dohodě s námi na zvolenou loď rezervaci. Tato rezervace je nezávazná a trvá většinou 3-7 dnů.

Pro závaznou objednávku, tedy uzavření smlouvy, je třeba zaplatit zálohu ve výši 40-50 % z ceny pronájmu. Deset až šest týdnů před odjezdem doplatíte zbytek ceny pronájmu a po jejím uhrazení vám zašleme nejpozději 14 dnů před odjezdem informace k nalodění a k bázi.

Pokud objednáváte loď s velkým přestihem, můžete využít akční nabídku 15% zálohy. Tato záloha je není standardem. Sledujte prosím naše novinky a sociální sítě, kde vás o této akci informujeme.

Pojištění

Lodě včetně vybavení jsou pojištěné před možnými škodami. Pojištění se vztahuje i na škody způsobené dalším subjektům, spoluúčast na těchto škodách je kryta v rámci složené kauce. Pojištění se nevztahuje na osobní věci nájemce a pronajímatel není zodpovědný za jejich ztrátu nebo poškození na palubě lodi, pokud ztráta či poškození není zaviněna opomenutím pronajímatele nebo jeho personálu. Doporučujeme uzavřít cestovní pojištění spolu s pojištěním storno poplatků a dále pojištění propadnutí kauce.

Parkování

Všechny báze disponují oploceným parkovištěm, případně zastřešeným parkovištěm, na kterém můžete za poplatek zaparkovat vůz. Parkoviště nejsou hlídaná. Pokud pojedete karavanem, ověřte si, jestli v daném přístavu můžete odstavit i tento větší příbytek.

Nalodění

Před cestou od nás obdržíte podklady, ve kterých najdete informace o všech možnostech dopravy do místa nalodění (auto, vlak, letadlo). Přístavy neboli báze jsou různě velké a vždy na nich najdete personál, který vám s naloděním pomůže. Tito lidé jsou vám zároveň celou dobu k dispozici.

Vyřízení vstupních formalit trvá zhruba 15 minut: podpis smlouvy o pronájmu lodi, složení kauce, objednávka volitelných doplňkových služeb a v případě jednosměrné plavby objednávka transferu. Na bázi také obdržíte složku s technickými informacemi k lodi a můžete si zakoupit říční mapu s průvodcem obsahujícím turistická doporučení ve zvolené lokalitě (možnosti nákupů, restaurace, muzea a podobně). Kapitánskou knížku s technickými informacemi obdržíte přímo od nás ještě před odjezdem z České republiky.

Kauce

Kauce se skládá v EUR v hotovosti či kartou na bázi před vyplutím, je vratná v případě odevzdání lodi v řádném stavu, tedy uklizené, beze škod, na sjednaném místě a ve sjednaném čase a s plným inventářem. Pojištění kauce pro případ škodné události si můžete sjednat u nás v Čechách nebo vám bude nabídnuto na bázi. Výše kauce se pohybuje od 300 do 3 250 € podle typu a velikosti lodi. Některé společnosti vyžadují též kauci na úklid, případně kauci na pohonné hmoty. 

Instruktáž k řízení lodi

Před vyplutím absolvujete také instruktáž k obsluze a řízení lodi, dostanete také informace o proplouvání zdymadly. Jeden z techniků společnosti vás teoreticky a případně i prakticky seznámí s technickým chodem lodi, se způsobem manévrování s lodí a ukáže vám vnitřní vybavení a inventář na lodi. V případě jakýchkoli nejasností žádejte od obsluhy vysvětlení. Je lepší se zeptat dvakrát než mít nehodu pár hodin po nalodění. Instruktoři obvykle ovládají dva až tři světové jazyky.

Doporučujeme strávit první noc na lodi v přístavu, abyste se v klidu mohli na lodi „zabydlet“, důkladně se seznámit se zapojením zdrojů energií a připojením spotřebičů, překontrolovat inventář a stav lodi a případné nesrovnalosti hned na místě nahlásit a řešit. Na plavbu se vydejte následující ráno rychlostí 6-12 km/hod.

Pronájem kol

Dovolená na hausbótu je s cyklistikou často spojená. Zaprvé vás bude bavit prozkoumávat okolí vodních toků na upravených cyklostezkách, zadruhé může ušetřit čas při přepravě do obchodu nebo na další zajímavá místa. Na palubu si s sebou můžete vzít buď vlastní kola, anebo si na základně kola pronajmout.

Doporučujeme se předem informovat o tom, kolik kol je možné na vámi vybranou loď umístit a jejich požadovaný počet si popřípadě rezervovat předem.snidane.jpg

Jednosměrné plavby

Pokud se během dovolené nechcete vracet zpátky do přístavu, ve kterém jste začínali, ale rádi byste loď vrátili jinde, obraťte se na nás. Zařídíme vám jak plavbu z bodu A do bodu B, tak i taxi transfer nebo převezení vašeho vozu do místa vylodění. Jedná se však o speciální službu, kterou nemůžeme garantovat. Proto si od nás prosím vždy 48 hodin před naloděním vyžádejte potvrzení, že jednosměrná plavba platí.

Vybavení lodí

Na palubě lodí jsou pro vás připraveny přikrývky, polštáře i čisté ložní prádlo. Každá loď disponuje zařízenou kuchyňkou, ve které najdete lednici, mrazák i plynový sporák se 2-4 hořákovými vařiči a troubou. Jestliže se jedná o větší loď, vybavení je uzpůsobené vaření pro větší počet osob.

Přístaviště, kotviště

Přistát je možné v přístavištích nebo kdekoli ve volné přírodě, kde není přímý zákaz kotvení či přistávání. Zastavit smíte kde a kdy chcete. Velkou volnost v přiražení ke břehu a vyvázání lodi či kotvení vám umožní přístavní můstek a kolíky.

Před tím, než se na plavbu vydáte, vám ochotný personál charterových společností vysvětlí všechny zvláštnosti trasy. Pozorně radám naslouchejte a nezastihne vás žádný problém.

Zdymadla a pohyblivé mosty

K dovolené na hausbótu patří proplouvání zdymadly neboli plavebními komorami. Na některých trasách vás jich čeká více, na jiných míně. V žádném případě vás tahle skutečnost ale nemusí stresovat, proplouvání zdymadly je hračka.

V drtivé většině případů je proplouvání komorami bezplatné, pouze v Nizozemí se obvykle dávají symbolické drobné. Plavební komory jsou buďto plně automatizované nebo s obsluhou. Pouze ve výjimečných případech budete zdymadla obsluhovat sami. Pamatujte, že v některých regionech jsou zdymadla uzavřena ve státní svátky. V takovém případě si můžete naplánovat celodenní výlet do okolí nebo jinou aktivitu.

Spotřeba nafty

Při plánování plavby je třeba počítat s doplatkem za pohonné hmoty související s provozem lodi. Doplatek se hradí na konci vaší plavby v hotovosti, kdy personál v přístavu odečte vaše napluté motohodiny na měřáku lodi a určí výši doplatku. Ta je stanovena paušálem za takzvanou motorovou hodinu (spotřeba běžícího lodního motoru), který zahrnuje pohonné hmoty (naftu), plyn, mazací oleje a opotřebení motoru. Počet spotřebovaných motorových hodin závisí na stylu vaší plavby, průměrně můžete počítat s 5 motorovými hodinami denně. Ceny paušálů se mění podle tržních cen, sezóny i v závislosti na ceně nafty.

Zvýšený vodní stav

Pokud se na dovolenou na hausbótu chystáte během jara nebo na podzim, vždy se u nás informujte o aktuálním vodním stavu řek. Během těchto ročních období totiž v některých místech stoupá hladina řek a ve výjimečných situacích může tato skutečnost omezit vaši plavbu ve vybraném úseku řeky. Změny se mohou týkat i míst nalodění či vylodění.

Plavba po jezerech při silném větru

Na jezerech Thau (jižní Francie), Műritz a Plauer See (Německo) a na jezerech v Irsku není při silném větru (nad 3 Beaufort) plavba dovolena. Všechny potřebné informace o omezeních vám při nalodění podá personál v přístavu.
 

Potřebujete zjistit více informací? ZAVOLEJTE NÁM na +420 730 188 100. Zodpovíme vám dotazy a zjistíme dostupnost lodí ve vámi zvolených termínech a destinacích. Kontaktovat nás můžete také po e-mailu hana.fialova(zavináč)hausboty.cz, nebo na chatu tohoto webu.

Kam dál? Podívejte se, jak vypadá život na lodi. Na co všechno musíte myslet, než vyjedete.

Sledujte nás