Combined ShapeSlice 1Slice 1icon-phone

Život na lodi

Při plánování dovolené se těšíme na to, až se konečně vydáme vstříc novému dobrodružství, a často si neuvědomujeme, jaké nepříjemnosti nás mohou na cestě potkat. A na mysli nemáme jen velké trable. K znepříjemnění dovolené mnohdy stačí jen „hustá atmosféra“ mezi účastníky. 

Při plánování dovolené se těšíme na to, až se konečně vydáme vstříc novému dobrodružství, a často si neuvědomujeme, jaké nepříjemnosti nás mohou na cestě potkat. A na mysli nemáme jen velké trable. K znepříjemnění dovolené mnohdy stačí jen „hustá atmosféra“ mezi účastníky. 

Pokud se dovolenou na hausbótu chystáte strávit se svým partnerem, rodinou nebo velice blízkými přáteli, se kterými jste už podobný výlet absolvovali, nemusíte čtením následujících řádků ztrácet čas. Text je určen spíše těm z vás, kteří si jedou na obytnou loď užívat poprvé a netuší, co dovolená s dalšími lidmi na omezeném prostoru lodi obnáší.

Složení posádky

Před tím, než začnete vašemu výletu dávat reálné obrysy, si dobře promyslete, s kým se na hausbót vydáváte. Je jiné, pokud se s kamarády nebo spřátelenými rodinami vídáte občas na návštěvách, a když s nimi chcete strávit několik dní na lodi. Následujících pár rad vám pomůže při rozhodování, jestli je dobrý nápad vydat se s konkrétními lidmi na plavbu.
  • Stejné zájmy. Nejdůležitější bod, který byste měli detailně promyslet. Odpovězte si na otázku, jestli máte ve skupině stejné záliby. Jste všichni milovníky vína? Skvělé, nebude problém vybrat vhodnou destinaci ani to, jak budete trávit volný čas. Chce jedna část skupiny objevovat krásy přírody, ale druhá by raději poznávala historická města? Může nastat problém, který lze vyřešit kompromisem, ale z kterého mohou vzejít i nepříjemnosti.

  • Životní styl. Ověřte si, jestli víte, jak vaši blízcí běžně fungují. Jsou vzhůru dlouho do noci, nebo si rádi přivstanou? Vaří doma, nebo častěji navštěvují restaurace a bistra? Raději se jen tak bezmyšlenkovitě potulují, nebo objevují podle jasně daného plánu? Odpovědi na tyto otázky vám napoví, jestli bude snadné vaše životy na pár dní skloubit dohromady.

  • Peníze. Nepříjemné téma, které je potřeba ještě před rezervací hausbótu otevřít. Otázka financí rozkryje nejen to, kam a na jak dlouho se vydáte, ale také to, jakým způsobem budete během dovolené společně žít. Dobré je vyřešit druh přepravy na místo, velikost a třídu komfortu lodi, způsob stravování i trávení volného času. Nezapomeňte si také nastavit jasná pravidla, podle kterých budete veškeré náklady dělit.

Když máte ucelenou představu o tom, s kterými blízkými se na hausbót vydáte, jaké mají zájmy a co byste společně chtěli na lodi zažít, můžete si vybrat konkrétní destinaci.

Vhodná loď = polovina úspěchu

Výběr správného hausbótu je zásadní. Nejdůležitější je rozhodnutí týkající se velikosti. Vždy si dobře promyslete, kolik kajut bude vaše skupina potřebovat. Dobré je také zkontrolovat vnitřní rozdělení lodi, které vám zajistí pocit soukromí, nebo vás naopak ke kamarádům ještě o něco přiblíží. Pokud například nechcete, aby vás přátelé v kajutě slyšeli, je dobré sáhnout po takovém hausbótu, který má ložnice umístěné dál od sebe. Rozmyslete si také to, jestli vám nevadí sdílená koupelna, nebo si raději vyberete takovou loď, která má koupelen a toalet více.

Především pokud se chystáte na výlet i s dětmi, je nutné vyřešit otázku bezpečnosti na lodi. Ověřte si, jak jsou na palubě řešená zábradlí, jestli má nějaké ohraničení i terasa, jak se vstupuje do vody, na horní palubu a podobně. Důležité je také zkontrolovat, že vám vyhovuje přístup k vazákům.
1265x400xvision_bb_6-jpg-qitok-JGH28LN8-pagespeed-ic-NEkdRdEObq.jpg

Desetiletá osobní zkušenost s loděmi z různých flotil a jejich konstrukčních řad nám přinesla jedno důležité poznání, které je možné aplikovat především na dovolenou dvou rodin — je vhodné, když je jedna rodina kompletně ubytovaná na přídi a druhá na zádi lodi.

Volbu konkrétního modelu necháme na vás, ale poradíme vám, po jaké třídě komfortu lodi sáhnout.

Pořádek dělá přátele

Zkušenost dále ukázala, že je dobré na lodi jasně vymezit privátní zóny a definovat pravidla sdílení zón společných. A to byť jen pří týdenní plavbě. Předejdete tak různým konfliktním situacím. Například se vám nestane, že se dvě rodiny snaží ve stejný čas uvařit jídlo u jednoho sporáku.

Pohodě na lodi přispívají i takové zdánlivé maličkosti, jako jsou oddělené prostory pro zásoby jídla nebo přiřazené police v lednici. Díky tomuto rozdělení nebude docházet ke zbytečným konfliktům týkajících se zásob potravin.

Doporučujeme vám také určit si alespoň orientační večerku. Nejen že vám pomůže dostat děti do postele, i vy sami se v klidu vyspíte a načerpáte energii na následující den, když další skupina lidí nebude mít na palubě hlasitý večírek až do rána.

Potřebujete zjistit více informací? ZAVOLEJTE NÁM na +420 730 188 100. Zodpovíme vám dotazy a zjistíme dostupnost lodí ve vámi zvolených termínech a destinacích. Kontaktovat nás můžete také po e-mailu hana.fialova(zavináč)hausboty.cz, nebo na chatu tohoto webu.

Už víte, jak probíhá pronájem lodi a jak vypadá život na lodi. Jenže, koho oslovit? Zahraničního pronajímatele nebo českou firmu? Můžeme vám poradit jen jediné, najděte spolehlivého a zkušeného paťáka, který vám poradí a pomůže, když to bude potřeba.

Sledujte nás